Pro studenty

V dnešním světě Googlu, Twitteru, Wikipedie a dalších informačních zdrojů není problém najít jakoukoli informaci. Svět se sice mění každým dnem, ale člověk a jeho vlastnosti se už pár tisíc let zas tak moc nezměnili. Příběhy zůstávají a záleží jen na vypravěči, jak dokáže posluchače zaujmout. A na posluchači, co si z příběhu vezme.

 

Náš oblíbený příběh: „Jeden mladej týpek nevěděl, co v životě dělat, tak si chtěl nejdřív všechno na světě prohlídnout, aby se mohl dobře rozhodnout, co by ho bavilo. Dostal k tomu dva průvodce. Jenže jeden z nich mu hned navlíknul uzdu, aby ho mohl usměrňovat a dirigovat a druhej mu zase nasadil růžový brejle, aby se mu líbilo všechno, co vidí. Naštěstí brejle byly trochu šejdrem, takže jednim okem vypadal svět iluzorně jako útulný místo, kde je všechno a všichni úplně v pohodě. Druhym, nezacloněnym okem se pak to samý ukazovalo podle pravdy, což byly jenom přetvářky, hádky, závist a chaos.“ Jak to celý skončí neni tak důležitý, ale my v tom vidíme tohle poučení.

 

Neni dobrý si nechat navlíknout uzdu ani si nechat něco nalhávat, je ale dobrý se na svět podívat vlastníma očima. Vlastní hlavou se rozhodnout, kdy přibrzdit a která informace je ta pravdivá a která ne, ať už je chycená na jakýkoli síti nebo kdekoli jinde. Prostě co je a co není pravda.

 

Rozhled, o tom se tu mluví. I když každá rada dobrá a dobrej průvodce je k nezaplacení, vlastní zkušenosti a vlastní zážitky maj svůj význam. A tím se dostáváme k cestování. Vyprávění je fajn, ale nahradí to výhled ze Sněžky s větrem ve tváři? Vůně currywurstu v Berlíně? Tričko koupený na kultovním trhu Camden v Londýně? Nebo slaná chuť moře na rtech a jeho večerní šum v St. Tropez?

 

Co z toho všeho plyne? Jestli je vás víc, co chcete někam vyrazit a ve škole to ne a ne projít, můžeme to zkusit společně. Postupujte asi takhle: domluvte se ve třídě (nebo ve více třídách), vyberte místo, téma a dejte nám vědět – jakkoli – mailem, po FB nebo zavolejte. Zbytek už společně dohodneme. I program můžeme společně vyladit, aby bavil.

 

Druhá věc je možná ještě zajímavější. Totiž že můžeme pro vaší partičku zorganizovat společnou akci, jako je slučák, rozlučák, sjíždění řeky, vícedenní výlet na kolech, vlastní „lyžák“ s freestyle koučem nebo cokoli v tomhle, nebo třeba úplně jinym duchu. Pro virtuální dění sledujte Facebook, kam můžete postovat fotky z akcí. Dozvědět spoustu užitečnejch informací… třeba v kolik a kde máte sraz u autobusu.

 

A konec příběhu? Kdo chce vědět, jak dopadne týpek s uzdou a brejlema šejdrem, ať si dá od starýho dobrýho Komenskýho jeho Labyrint světa a ráj srdce. Je to dost vostrý čtení, budete překvapený. A kdo to dá až do konce, má u nás flašku (jablečnýho moštu, samozřejmě) a unikátní stikerku „Komenský je borec“.

 

Co takhle prohlídnout si svět! Like?

 

Facebook